سلامتی شما تخصص ماست

 • info@salamatkadehparsian.com
 • 071-32304665 071-32360220

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ دست ورزی سیستماتیک بافت های نرم بدن با هدف عادی سازی آنها می باشد که طی آن فرد درمانگر یا ماساژور فشارهای ملایم بر عضلات و مفاصل فرد به منظور کاهش درد و کاهش تنش های فرد وارد می کند که خاصیت درمانی نیز داشته و سمومی راکه در یک نقطه از بدن تجمع یافته است را به کل منتشر می کند و از بروز بیماری خاص که حاصل تجمع سموم در یک نقطه از بدن است جلوگیری بعمل می آورد.

نحوه انجام ماساژ

نحوه انجام ماساژ توسط فرد درمانگر یا ماساژور از طریق دستان وی اعمال می شود. اما ممکن است که وی از ساعد، آرنج و پای خود نیز استفاده کند، البته این روال در انواع ماساژ متفاوت است.

باید اشاره داشت که هدف اصلی از انجام ماساژ کمک به بدن جهت افزایش سلامتی وکسب آرامش است از اینرو لمس کردن در ماساژ یک جزء اصلی آن بشمار می رود و یافته های بالینی نشان می دهد که لمس کردن حین ماساژ جهت تحریک سیستم های عصبی و آزاد سازی اندروفین بدن فرد بسیاز اثر گذار بوده و درنتیجه به کسب آرامش و کاهش تنش در فرد خواهد شد.

انواع ماساژ

ماساژ به شیوه های متفاوت و با اهداف گوناگون در سراسر جهان انجام می گیرد و انواع مختلفی دارد:

· ماساژ سوئدی

این ماساژ جهت فراهم کردن آرامش فرد و کنترل دردهای جزیی وی و همچنین مرتفع ساختن گره های عضلانی بسیار مناسب است که برای انجام آن فرد درمانگر یا ماساژور از شیوه های استفاده از دست، حرکت پیوسته و دایره ایی عمیق، حرکات ارتعاشی و حرکات مفصلی استفاده می کند و به مدت ۶۰ الی ۹۰ دقیه بطول می انجامد.

· ماساژ رفلکسولوژی

این ماساژ برای افرادی است که بدنبال استراحت یا باز گرداندن سطح انرژی طبیعی خود هستند این نوع ماساژ با اعمال فشارهای مختلف بر روی پاها، دستها و گوش افراد انجام می گیرد و تقریباً حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بطول می انجامد.

· ماساژ ریلکسی

این ماساژ جهت افزایش آرامش و کاهش استرس و کاهش درد در افراد بکاربرده می شود و به بهبود انعطاف پذیری و جریان خون و افزایش سطح انرژی فرد کمک میکند در این ماساژ درمانگر و ماساژور از کف دست و انگشتان خود استفاده می کند و حدود ۶۰ الی ۹۰ دقیقه بطول می انجامد.

· ماساژ پیش از قاعدگی

این ماساژ پیش از قاعدگی می تواند برای کاهش درد و استرس در این دوران بسیار مناسب باشد. همچنین در دوران حاملگی نیز منجر به کاهش درد حاملگی و دردهای عضلانی می شود و این ماساژ حدود ۶۰ الی ۹۰ دقیقه می باشد.

· ماساژ سنگ داغ

این ماساژ برای افرادی که دارای درد و تنش های عضلانی است مناسب بوده و آرامش لازم را برای فرد ایجاد می کنند و تنها تفاوت آنها با ماساژ سوئدی در این است که درآن علاوه بر دست، از سنگ های گرمایی نیز استفاده کرده و آنها را در نواحی متفاوت بدن قرار می دهند.

بطور کلی علاوه بر این ماساژها که در برگیرنده ی ماساژهای درمانی و ریلکسی می باشند، ماساژهای دیگری نیز در زمینه پوست و زیبایی، لاغری و حجم دهندگی، درمان نازایی و ...... وجود دارد که در سلامتکده پارسیان نیز ارائه شده و می توان از آن بهره مند شد.

فواید ماساژ

ماساژ به تنهایی فواید زیادی در زمینه های مختلف فیزیکی، عاطفی و روانی دارد که به جزئیات آن بدین شرح است.

فواید فیزیکی

از بین بردن استرس، ایجاد آرامش در فرد، کاهش تنش های عضلانی به ویژه در  دوران بارداری، تسریع فرایند درمان سرطان، کاهش تورم و اسپاسم عضلانی، افزایش انعطاف پذیری و بهبود دامنه حرکت در عملکردهای ورزشی، سهولت در تنفس عمیق و آسانتر نمودن گردش خون و حرکات مایع لنفاوی در بدن،  همچنین کاهش فشار خون و سلامتی و تغذیه پوست و تقویت سیستم ایمنی موجب می گردد .

فواید عاطفی

این فواید در برگیرنده مواردی است که باعث ایجاد آسایش و آرامش فرد می شود و سطح اضطراب را کاهش داده وآگاهی از بدن و ارتباط بین ذهن  و جسم را افزایش می دهد.

فواید روانی

این فواید شامل: تقویت و آرامش ذهن کمک به توانایی کنترل سیگنالهای استرسی افزایش ظرفیت تفکر و ایجاد خلاقیت می باشد.

مضرات ماساژ

مردم به ماساژ درمانی به عنوان یک درمان بی خطر می نگرند و همانطور که مشخص است این روش تقریبا شیوه ایی بی خطر است و تنها در مواردی نادر عوارض جانبی خاصی را بدنبال دارد که میتوان به ناراحتی های جزیی عضلانی در فرد یا اختلالات روانی در افراد دو قطبی و مشکلات خاص برای افراد مبتلا به سرطان اشاره داشت، که حتی چنین پیادمدهایی نیز بعد از یک بازه زمانی خاص برطرف خواهند شد.

البته لازم به ذکر است که بطور کلی ماساژ باید توسط فردی حاذق انجام گیرد در غیر اینصورت ممکن است آسیب هایی جدی را موجب شود.

نکات و توصیه های لازم جهت انجام ماساژ

فردی که قصد دریافت ماساژ دارد باید نکاتی راقبل و بعد و در حین ماساژ رعایت کند:

 • ایجاد آمادگی روحی و جسمی جهت دریافت ماساژ.
 • پرهیز از دریافت ماساژ در صورت بروز تب، عفونت، ‌زخم یا التهاب.
 • در نظر گرفتن زمانی جهت استراحت.
 • تنفس عمیق در حین ماساژ جهت کنترل و بهبود ریتم سیستم گردش خون.
 • نوشیدن حداقل ۲ لیوان آب پس از اتمام ماساژ جهت دفع سموم.
سلامتکده طب سنتی پارسیان

مشاوره رایگان قبل از انجام ماساژ

تحت نظارت پزشک و متخصص

با مجوز وزارت بهداشت، درمان

دریافت مشاوره رایگان

درخواست مشاوره آنلاین

فرم زیر را پر کنید تا ما در ساعات کاری با شما تماس بگیریم

  اینستاگرام پارسیان

  به روزترین مطالب طب سنتی

  نوبت دهی اینترنتی

  فاصله ما با شما یک پنجره است

  ساعت کاری پارسیان

  شنبه تا چهارشنبه 13-9 و 20-16

  شیراز بلوار زند

  خیابان شهیدعبائیان کوچه یک