سلامتی شما تخصص ماست

 • info@salamatkadehparsian.com
 • 071-32304665 071-32360220

فصد

فصد خون

نتایج بی نظیر فصد خون چیست؟

فصد خون، در زمان‌های قدیم برای پالایش کردن و تمیز کردن خون در بدن بکار می‌رفت. این کار در گذشته به دلیل نبود امکانات به صورت کاملا سنتی انجام می‌شد، به گونه‌ای که طبیب با فشردن ناحیه مورد نظر، خون را جمع کرده و با برش، آن خون را پالایش می‌کرد. این امر به دلیل رعایت نکردن مسائل بهداشتی بسیار خطرناک بوده و افراد از اینکه این روش را انتخاب کنند، بیم داشتند.

تاریخچۀ فصد رگ به مصریان، رومیان و یونانیان بازگشته که برای خروج سم و بیماری‌های داخل خون انجام می‌شد. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی طب سنتی این کار به صورت آسان و بدون درد در بسیاری از سلامتکده های طب سنتی و مراکز درمانی انجام می‌شود و برای سلامتی بسیار مفید است.

 

نحوه فصد خون

فصد خون به عنوان یکی از بهترین روش‌های درمان سنتی است که می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن سموم و خون‌های مرده را از طریق رگ خارج کند. در فصد، ابتدا باید موضع یا میزان فصد را تعیین کرد. پس از اینکه موضع مشخص شد پزشک مربوطه اقدام به ایجاد شکاف در سطح پوست کرده و با روش‌هایی خاصی تحت عنوان (مانور) به رگ می‌رسد. قبل و بعد از انجام این عملیات باید به نکات زیر توجه داشت.

 

فواید فصد خون

پزشکان معتقدند که با انجام فصد می‌توان از بسیاری بیماری‌ها که در بدن نهفته‌اند رهایی یافت. و به همین دلیل انجام این کار را به همه توصیه می‌کنند. فواید آن بسیار زیاد هستند که در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کاهش کلسترول خون

محققان دریافته‌ند افرادی که اقدام به فصد رگ می‌کنند از سلامت کلی بدن برخوردار بوده و احساس بهتری نسبت به سایر افراد دارند. عملیات فصد به دلیل آنکه مقدار زیادی سموم را از خون پاک می‌کند باعث می‌شود تا فرد احساس شادابی کند. پالایش خون و پاکسازی غدد لنفاوی باعث شده است تا افرادی که از فشار خون بالا رنج می‌برند به طور شگفت‌انگیزی بهبود یابند. همین امر موجب می‌شود تا سطح کلسترول خون به حالت عادی بازگشته و تنظیم شود.

 • تولید سلول‌های قرمز خون

فصد خون برای افراد تحت درمان شیمی‌درمانی بسیار مفید است. معمولا بیماران سرطانی به‌دلیل آنکه باید تحت درمان‌های خاص و شدیدی قرار بگیرند از سلول‌های قرمز خون کمتری برخوردار هستند. فصد رگ باعث می‌شود تا بدن تحریک شده و به تولید سلول‌های قرمز خون بپردازند.

 • بهبود بیماری‌های خاص

بسیاری از بیماری‌های خاص با انجام فصد بهبود یافته‌اند. همانطور که در بالا ذکر کردیم، فصد رگ به دلیل پاکسازی و پالایش کردن خون از سموم، بهترین گزینه برای درمان بیماری‌های خاص است. این بیماری‌ها شامل هموکروماتوز (وجود مقدار آهن زیاد در بدن) و پلی سیتمی است که با انجام فرایند فصد به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌یابند.

 • تنظیم مقدار آهن بدن

افزایش سطح آهن بدن منجر به بیماری هموکروماتیس می‌شود که تحت عنوان یک بیماری‌ خاص شناخته می‌شود. فصد به دلیل پالایش خون باعث تعادل در سطح آهن بدن شده و همین امر به بهبودی بیماری هموکروماتیس ختم می‌شود. توجه داشته باشید که اگر این بیماری به موقع درمان نشود نتایج ناگواری نظیر نارسایی قلب، ضعف و خستگی مفرط و بیماری‌های کبدی را در بر خواهد داشت.

 

عوارض فصد خون

تقریبا هیچ درمانی بدون عوارض نبوده و معمولا روش‌های مختلف درمانی دارای مشکلاتی نیز هستند. فصد خون نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای عوارضی است که باید قبل از انجام به آن‌ها توجه داشت. عوارض فصد بسیار کم بوده و تنها در مواردی منجر به آسیب به بافت‌ها و سلول‌های عصبی شده و عفونت‌هایی را نیز در برداشته است. عفونت‌های ناشی از فصد معمولا با ترومبوز خون و هماتوم همراه است. بنابراین قبل از انجام این کار بهتر است نزد پزشکان حاذق رفته تا با انتخاب درست و روش دقیق رگ‌گیری اقدام به فصدخون کنند.

 

آیا فصد با حجامت تفاوت دارد؟

عمل فصد و حجامت تقریبا یک هدف دارند و آن هم پاکسازی خون به منظور بهبود سلامت کل بدن است. اما این دو از بعضی جهات به خصوص روش درمانی با یکدیگر متفاوت هستند. در روش فصد پزشک با پیدا کردن رگ مناسب اقدام به شکاف آن کرده و از این طریق سموم خون را تخلیه می‌کند. به گونه‌ای که عمل پاکسازی و پالایش خون به صورت مستقیم و از طریق رگ انجام می‌شود.

اما در حجامت روش درمانی بصورت مستقیم نبوده و پزشک از طریق بادکش کردن قسمت‌های پشتی بدن و پوست اقدام به تخلیه خون‌های مرده می‌کند. بنابراین بین این دو یک فرق مهم وجود دارد و آن هم در نحوه درمان و پاکسازی خون است.

 

فصد برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

فصد خون باعث خروج بیش از حد خون به همراه سموم آن از بدن می‌شود. به همین دلیل برای افرادی که از کم خونی و تالاسمی رنج می‌برند توصیه نمی‌شود. قبل از اینکه اقدام به فصد کنید بهتر است از سلامت جسمانی خود مطلع شوید و حتما با تجویز و نظر مستقیم پزشک این کار را انجام دهید. چرا که در صورت ضعف جسمانی ممکن است به کبد، قلب و کلیه آسیب برسد. به طور کلی کودکان، سالمندان و زنان باردار نباید اقدام به فصد رگ کنند.

همچنین افرادی که در مناطق کوهستانی و سردسیر زندگی می‌کنند به دلیل خصوصیات جسمانی خود نباید عمل پاکسازی خون از طریق فصد را انجام دهند.

معمولا فصد برای افرادی که از غلظت و فشار خون بالا رنج می‌برند، تجویز می‌شود. چرا که انجام این کار باعث می‌شود تا مقدار آهن بدن تنظیم شده و غلظت خود به حد نرمال خود برسد. بهترین فصل انجام فصد رگ در فصول گرم و معتدل بوده که افراد در این بازه زمانی از سیستم جسمانی نرمالی برخوردار هستند. به طور کلی این‌کار برای تنظیم خون، پاکسازی خون از سموم و خون‌های مرده، تسکین درد و بهبود کلی بدن انجام می‌شود.

 

لزوم تکرار فصد خون

فصد خون برای اینکه ثمربخش باشد، باید حداقل ۳ بار و در یک بازه زمانی مشخص انجام شود. بهترین روش فصد به مدت ۳ بار و در یک بازه چهارده روزه می‌باشد. به گونه‌ای که فرد باید ابتدا با عمل رگ‌گیری اقدام به پاکسازی خون و سموم بدن کند و سپس برای تثبیت این کار به مدت ۳ بار آن را تکرار کند. این کار بدین منظور انجام می‌شود که پس از انجام اولین فصد ممکن است سموم به طور کامل از بدن خارج نشده و برای پاکسازی کامل نیاز به تکرار فرایند باشد. بهتر است این کار در ۳ روز متوالی انجام شود تا بهترین نتیجه را داشته باشد در غیر این صورت ممکن است سموم به طور کامل از خون خارج نشوند.

 

توصیه‌های قبل از فصد رگ

قبل از انجام عملیات فصد خون هرگز نباید از غذاهای سرد استفاده کرد. غذاهایی نظیر برنج، ماهی، تخم‌مرغ، لبنیات، مرغ و غیره. بهتر است قبل از فصد از غذاهای روان کننده و سهل کننده خون استفاده کرد تا فرایند انجام کار توسط پزشک راحت‌تر شود. بهتر است قبل از انجام این کار برای مدتی به استخر نرفت و از حمام‌های طولانی مدت خودداری کرد. هرگز استرس نداشته باشید چرا که استرس باعث ترشح سموم بدن شده و فرایند انجام کار را با مشکل مواجه می‌کند.

زنان نیز در دوران بارداری باید از انجام عملیات فصد خودداری کنند. پس از رعایت موارد فوق شما می‌توانید با خیال راحت به پزشک مراجعه کرده و فرایند فصد رگ را آغاز کنید.

 

توصیه‌های بعد از فصد خون

پس از اینکه فصد رگ را نزد پزشک انجام دادید باید به چند نکته توجه کنید تا به مشکل برنخورید. بعد از اینکه عملیات فصد تمام شد، دست خود را به مدت ۸ ساعت حرکت ندهید. و از تعویض پانسمان به مدت ۲۴ ساعت جدا خودداری کنید. البته می‌توانید دستان خود را به آب آغشته کنید، اما مراقب باشید که به بافت پانسمان نفوذ نکند. اگر احساس درد کردید، می‌توانید از کمپرس آب گرم یا روغن‌های روان کننده استفاده کنید. از پیاده‌روی‌های طولانی مدت و حمل اجسام سنگین خودداری کرده و از خوردن غذاهای پرچرب پرهیز کنید.

مصرف غذاهای سرد مانند تخم‌مرغ و لبنیات نیز حتی پس از انجام فصد ممنوع می‌باشد. توجه کنید که انجام فصد ممکن است منجر به اختلال حرکتی به‌صورت دائمی شود (البته این امر به‌ندرت پیش می‌آید).

 

احتیاط قبل از انجام فصد

بهتر است قبل از انجام فصد خون به توصیه‌های پزشک خود توجه کنید. و از سلامت جسم و توانایی خود برای انجام این کار مطلع شوید. هر درمانی نیاز به کسب اطلاعات داشته و تجویز سرخود آن می‌تواند نتایج جبران‌ناپذیری را دربر‌داشته باشد. انتخاب پزشک حاذق، مراکز معتبر و زمان مناسب برای انجام این‌کار، کلیدی‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت.

 

پاکسازی خون از سموم و خون‌های مرده از دیر باز مورد توجه عموم بوده است. و افراد بسیاری در طول تاریخ اقدام به اینکار کرده‌اند. با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی روش‌های سنتی جای خود را به شیوه‌های مدرن داده‌اند. و افراد در کمترین زمان ممکن با بهترین کیفیت درمان می‌شوند. ما در این مطلب به تفاوت فصد و حجامت خون اشاره کردیم و توصیه‌های قبل و بعد از انجام این کار را مورد بررسی قرار دادیم. اگر از فشار و غلظت خون بالا رنج می‌برید، بهترین درمان پاکسازی خون از طریق فصد است. از این راه پزشکان ایرانی با تجربه خود توانسته‌اند بهترین نتایج را رقم بزنند.

 

سلامتکده طب سنتی پارسیان

 • مشاوره رایگان قبل از انجام فصد
 • تحت نظارت پزشک و متخصص
 • با مجوز وزارت بهداشت و درمان
دریافت مشاوره رایگان

درخواست مشاوره آنلاین

فرم زیر را پر کنید تا ما در ساعات کاری با شما تماس بگیریم

  اینستاگرام پارسیان

  به روزترین مطالب طب سنتی

  نوبت دهی اینترنتی

  فاصله ما با شما یک پنجره است

  ساعت کاری پارسیان

  شنبه تا چهارشنبه 13-9 و 20-16

  شیراز بلوار زند

  خیابان شهیدعبائیان کوچه یک